Tuesday, July 19, 2016

Gratis Haul / Gratis Alışverişi


It is because I love shopping, I love everything about makeup, hair, beauty and so on.

So here is my Gratis haul guys.

I would like to share them since I think they deserve it!

-----

Çünkü alışveriş yapmayı ve makyaj, saç, güzellikle ilgili her şeyi seviyorum.

Paylaşılmayı hak ettiklerini düşündüğüm için de yayınlamak istedim!The first one is, of course, that I always buy when it finishes: CREIGHTONS No More Frizz Totally Tame Conditioner.  
I like its effects and recommend you to have this too! It makes your hair really smooth just as it claims.


----------

İlk olarak her bittiğinde aldığım ürün: CREIGHTONS No More Frizz Totally Tame Conditioner.
Vermiş olduğu etkiyi gerçekten çok başarılı buluyorum. İddia ettiği kadar da saçı yumuşatıyor bence.The other one is Garnier Makeup Remover Water. To be honest, I had never used this before, but I just want to buy because the most products I try never makes me happy enough. They cannot remove the eye makeup especially the mascara. I have recently tried this product and I believe I will buy this again when the bottle finishes.

----------

Daha önce denemediğim Garnier'in makyaj temizleme suyu. Diğer denediğim ürünler göz makyajımı özellikle de rimeli güzelce çıkaramadığı için edindiğim bir üründür kendileri. Birkaç kez denedim, sonuç başarılı ve bittiğinde almayı düşünüyorum. Gosh products:

I've only tried the bronzer and for the price I find it really cool. That is why I want to give it a chance to try its other products. And I needed a pink blush so I bought 43 Flower Power. For its cuteness I bought Eyeshadow Palette.

----------

Gosh ürünleri:

Sadece bronzerını denemiş ve fiyatına göre başarılı bulduğum bir ürün olduğu için diğer ürünlerini de denemeye değer diyerek ve bir allığa ihtiyacım olduğu için aldığım 43 Flower Power allık. Kutusu sevimli olduğu için bir de far paletini aldım.Syoss Hair Conditioners.

I never use them in shower. I always buy cheaper white conditioner for mixing the dye with it.

-------

Syoss Saç Kremleri.

Duşta hiçbir zaman kullanmıyorum. Saç boyasını karıştırmak için ucuz yollu beyaz bakım kremi arıyorsanız öneririm.
Hask Argan Oil Repairing Shampoo.

I have never tried it before too. But as I often hear from the most people, who use Hask products, they are really good to buy. When the bottle ends, I will definitely write about it if I agree with the other people!

------------


Hask Argan Yağı Bakım Şampuanı.

Bu ürün de daha önce denemediklerim arasından. Fakat denemiş olan çoğu kişiden duyduğum kadarı ile gerçekten alınmaya değer ürünler arasında. Onlara katılırsam şayet ürünün kendisiyle ilgili yazı yazmayı düşünüyorum.Kalyon Ambiance.

I always have it and will buy it again and again. Because it is a perfect helper for you to use your nails polishes, which are dry. When you drop it in any dry nail polish, it comes to life again.

---------

Kalyon Oje İnceltici.

Her zaman sahip olduğum ve bittikçe alacağım bir ürün. Çünkü gerçekten kuruyan ojeleri hayata döndürme konusunda size birebir yardımcı.Loreal Paris Studio Pro Hair Spray: Boost It

Whenever I go to Gratis, I always buy any hair spray. This time I bought this, and tried it after I came home. It is not bad even if I am not satisfied with it enough. -I guess I cannot find any hair spray I am searching for. If you know one, tell me!

--------
Loreal Paris Studio Pro Saç Spreyi: Boost It

Ne zaman Gratis'e gidersem gideyim herhangi bir saç spreyi almadan çıkmam. Bu sefer de bunu denemek istedim. Fena olmasa da yeteri kadar tatmin olamadım açıkcası. Sanırım aradığım saç spreyini bulamayacağım. Eğer bildiğiniz varsa söyleyin lüften...


A toothbrush case


Maybelline the Falsies Leather-Look Volum Express Mascara.

As I have heard that this mascara is gorgeous, I thought I should have it. I am not sure whether I like it or not, because this mascara does not make your lashes thick but longer. If you want long lashes, you should definitely buy this. But if you are looking for one, which makes your lashes thick, I can say that it is not for you.

----------

Maybelline the Falsies Leather-Look Volum Express Rimel.

Bu ürün hakkında harika tarzı yazılar okumuş duymuş olduğum için almam gerektiğini düşündüm. Ama sevip sevmediğim konusunda emin değilim. Evet kirpikleri gerçekten uzatıyor fakat kalınlaştırmıyor. Kirpiklerini kalınlaştırmak için bir rimel arıyorsanız bu ürünün size göre olmadığını söyleyebilirim. Tabi amacınız sadece uzun kirpiklerse ürün tercih edilebilir.


Schwarzkopf Gliss Liquid Hair Conditioner Spray.

After shower, I always use liquid hair conditioner. I've been using Schwarzkopf Gliss for a long time. But not this one, you may know my previous posts, the yellow one. But as I think it makes my hair yellowish, so I bought blue one this time.

------------

Schwarzkopf Gliss Sıvı Saç Kremi.

Duştan sonra daima sıvı saç kremi kullanırım. Uzun zamandır da bunun sarı versiyonundan kullanıyordum. Fakat saçıma hafiften sarılık verdiğini düşündüğüm için bu sefer mavisinden edindim.


Loreal Paris Nude Maqigue Cushion Foundation.

This is not for me. I have never used any foundation, and I will not. Because I prefer M.A.C. Studio Fix which is both foundation and powder. I bought this product for my lil sister. While she was using, I had a chance to look at it. To be honest, I don't like this product, I don't know if you like. But I think it gives more light but not the good one, and makes your face look like oily.

------

Loreal Paris Nude Maqigue Cushion Fondöten

Kendim için değil kardeşime aldığım bir ürün. Ben fondöten hiç kullanmadım ve kullanmayı da düşünmüyorum. M.A.C. Studio Fix'i tercih ediyorum. Kendisi hem fondöten hem de pudra. Sıkıştırılmış yani. Kardeşim kullanırken göz atma fırsatı buldum ve bilemiyorum belki siz beğenerek kullanıyorsunuzdur ama benim pek hoşuma gitmedi. Gereğinden fazla ışıltı verip yüzü sanki yağlıymış gibi gösteriyor.


Betty Boop Black Nail Polish


Real Techniques Brushes:

Core Collection Set, which I already have this set's first version, and I adore them.

Concealer brush, I use for counturing my nose. You can use it as a concealer brush or whatever you want just like me.

-----------

Real Techniques Fırçaları:

Core Collection Seti, ben de ilk çıkan versiyonundan zaten vardı ve gayet de memnunum kendisinden.

Concealer fırçası, ya da kapama mı desem ne dese bilemedim ama ben burnumu kontörlemek için kullanıyorum. Siz de ya kapama yapmak için ya da benim gibi istediğiniz amaçla kullanabilirsiniz.


CREIGHTONS Raspberry & Pomegranate Revive Bath & Shower Gel.Dermokill Xtreme Hair Care Cream

I realized that I put this product on the first photo, after I took the picture. I didn't buy it from Gratis but from a pharmacy. Someone told me to try this for my hair. But I only used it to mix the dye, because I find it awkward, I don't know why maybe it is because of the smell. It contents clay and keratin as it writes on the package. Maybe the clay makes its scent little weird. So, I think I will never buy this again.

-------------

Dermokill Xtreme Saç Bakım Kremi

Fotoğrafı çektikten sonra fark ettim ki bu ürünü Gratis'ten değil eczaneden aldım. Birisi almamı önerdiği için almıştım fakat sadece saç boyasını karıştırmak için kullandım. Bilmiyorum belki kokusundan kaynaklandı pek beğenemedim. Üzerinde yazdığı gibi kil ve keratin içeriyor. Belki kil kokusunu değiştirmiş olabilir. Bu yüzden bir daha almayı düşündüğüm bir ürün değil kendisi.
No comments:

Post a Comment