Monday, November 28, 2016

Creightons Frizz No More Hair Creams Reviews&Compare / Creightons Frizz No More Saç Kremleri Yorum&Karşılaştırma

If you wonder how I have good conditioned hair although I dye my hair too much, I will give my secret to you guys!
The only product, which makes my hair really soft and enables me to shape my hair easily is Creightons Frizz No More Cream. 

I can say that I have been using this product for almost 5 months... And I'm in love with it.

The product I have just mentioned above is Creightons Smooth & Shine Blow Dry Cream. 
It is white as the other product, which is important for me as I always say in order not to change my hair color. And the cream is really soft, not that much liquid, and doesn't smell bad like some products.As the other hair creams, direction is the same, after the shower just apply the cream to your hair and don't rinse it.


As I like this pretty product, I wanted to give a change to its other cream...
That's why I grabbed the other product and this Hold & Moisture Activator Cream is now my best. Even if it says ''CURLS''...

Why do I love the first one? and the other one is better?

To be honest before I had met with Smooth & Shine Blow Dry Cream, I was using Lee Stafford Products, which are also from England... And because they were out of stock, I had to buy another one and for its color I'd met with Creightons for the first time. Happy for that! 

After using this, I really liked since it straightens my hair and as it says makes no frizz. You could feel the smoothness after I used hair spray though! Furthermore this little guy doesn't make your hair oily but shiny. To be honest, I don't like saying ''Yes, yes this is the best. You should buy this because the product is blah blah...'' but I don't know why I love it so much. Yet, I can say one word or at least a sentence: This product is for you if you want straight hair. If it is not your type, then I can tell you something: '' Use Moisture & Activator Cream / CURLS '' 

If you would like to know why I say '' ... is now my best & ... is better '' 

Let me say...

I thought after finishing the 2 or 2 bottles of S&S Blow Dry Cream, I should try this one because in these days curly hair suits better on me I guess. So, grabbed it!
At the first time, I didn't like it as I like the first one... But then, yes this product is gorgeous! Because I don't like curling my hair, as I think it looks weird on me, but with this product after the bath my hair's ends turn curly by itself. It looks like a miracle for me. Because I have a straight hair even if it is fluffy because of hair dyes. But Creightons CURLS makes both my hair wavy and smooth. Just like the first one, it grands everything it claims! 

So, if you want me to compare with the two... I will choose Moisture & Activator Cream and recommend this too if you're a fan of wavy hair. If not, take Smooth & Shine Blow Dry Cream then!
I think the only difference between them is the ability to make curls just like the cute blue bottle writes! The other effects are the same if you ask me! 

In conclusion, I love them because they keep my hair looking sleek without weighing it down or looking greasy. A tiny dollop through the ends and -I apply it to my scalp too!- is all you need. They are formulated for highlighted / color treated hair too!

Have you ever tried them or at least one product of CREIGHTONS?
Write me then! Looking forward to your reply!! 

Love Tugce

--------------------------

Nasıl bu kadar çok saç rengimle oynayıp hala kel kalmadığımı ve saçlarımın normal olduğunu merak ediyorsanız size bir sır vereyim...

5 aydır kullandığım ürün Creightons... İlk şu pembiş şişesini almıştım Gratis'ten. Bundan önce Lee Stafford'un ürünlerini kullanıyordum ama malum kalmayınca ben de dedim yine şöyle tatlı bir şişesi olan ürün alayım... ve Creightons'a denk geldim. İyi de etmişim...

Zaten kendileri Lee Stafford gibi İngiltere'den ithal.

Tabi almadan önce ilk olarak rengine baktım. Ah evet beyaz ve alabilirim. Her zaman dediğim gibi saçınızın garip bir renge dönüşmesini istemiyorsanız beyaz saç ürünleri kullanın.

Smooth & Shine Blow Dry Cream'i gerçekten çok sevdim. Vaat ettiği gibi saçı ağırlaştırmadan yumuşacık yapıyor, çok akışkan bir yapıya sahip değil, elinizi rahatsız etmiyor. Kokusu da bazı ürünler gibi ağır değil...

Ama şunu belirtmem gerekir ki iyiki de diğer ürünü olan Hold & Moisture Activator Cream'e de şans tanımışım. Çünkü şu anki favorimdir kendisi.

Neden derseniz...

Evet iki ürünün de genel etkileri aynı. İkisi de boyalı saçlar için de uygun. Tek fark bu maviş şişenin üzerinde yazdığı gibi '' CURLS '' yani bukleleri ya da kendi adıma konuşmak gerekirse dalgaları belirginleştiriyor. Açıkcası kendi saçım düz ve boyalardan dolayı kabarık olmasına rağmen iki ürün de bu kabarıklığı giderdiği gibi CURLS saçlarıma dalga da veriyor. Bu aralar da kendime dalgalı saçı daha çok yakıştırdığım ve duştan sonra bir de saç kıvırmakla uğraşmak istemediğim için -saç kıvırıcılar bana hep yapay gelmiştir de- bu krem ile duştan sonra doğal bir dalga oluyor saçımda.

Saçınıza bir miktar uygulamak bence yeterli oluyor. Saç uçlarına uygulanması gerekse de ben her zaman kremleri tamamen uyguluyorum. Her ne kadar diğer ürünler dipleri biraz yağlı gösterse de Creightons kremlerinde böyle bir sorunla karşılaşmadım. Duştan sonra uygulandığı için durulama da yapılmıyor. 

Yani sonuç olarak eğer yok ben çok düz olmasın saçlarım hafif dalgalarım olsun diyorsanız bu ürünü gerçekten tavsiye derim. Şahsen ''...şu ürün yok şöyle hem de böyle'' tarzı şeyler söylemekten hoşlanmasam da yine de Hold & Moisture Activator Cream için bunu yazmaktan alıkoyamayacağım sanırım... Eh yazdım da nihayetinde. 

Bana sorarsanız Gratis'ten alınabilecek en iyi duş sonrası saç kremleri arasında. Hatta bitmeden almalıyım dediğim ürün bu olsa gerek!

Siz de CREIGHTONS saç kremlerini ya da başka ürünlerini denediniz mi?
Bana yazmaktan çekinmeyin!No comments:

Post a Comment