Tuesday, May 17, 2016

Kozmela Real Techniques Eye Starter Set & Lash-Brow Groomer

Hello babies!

Today I am going to write a few about the brushes that I have got recently. As I said that I was waiting for arriving them yesterday, and they came in mail after I wrote my previous post! 

Real Techniques Eyes Starter Set & Lash-Bow Groomer

I bought them on Kozmela, and if you are from Turkey and do not find them in Gratis or somewhere, you can buy them there too! Also, they are more cheaper than other stores. 
Eyes Starter Set: 50,42 TL
Lash-Brow Groomer: 20,76 TL

and their packaging is pretty.

As you may know I already had Real Techniques Core Collection Set, Blush Brush, and Miracle Complexion Sponge, I thought I should have the other set as well. To me, I need them and I love Real Techniques Brushes, because the brushes are not hurt your face, they are really soft and easy to use, clean etc. I have been using the brushes for a long time and since then I have never been in any trouble with them to be honest.

So here is the Eyes Starter Set unboxing:As you see, they come with a cool box with an explanation for each brush on the back. But, if you do not want to use them just like they should be, you can use them for any purpose. Since they are multifunctional I think!
And in the box they have a stand as well so that you can display them as 


But I prefer to use this stand when I travel because it is useful for this purpose!

And I would like to say that I love their color since I am really in love with the purple stuffs.


You can see them closer and their bristle looks so soft. There are also their names on all brushes, so you cannot mix them.


Here is the Lash-Brow Groomer. As far as I know this brush is not available in Gratis, or I have not come across with it before. 

Anyway...


The brush has two sides. I think the plastic one is for lashes, and the other is for brow, or use it whatever you want!

So as you see the brushes are so smooth, and from my experience - even if I haven't tried them yet- they are long lasting. Moreover, these brushes are worth buying for their flawless results, and the prices are so suitable for a gorgeous looking.

By the way, you can watch their tutorial by beauty gurus, and make your looking beautiful too!

In conclusion, I am a fan of Real Techniques Brushes and am happy to have these lovely things. But for now, I have to go as I am going to have my roots bleached, and dye my hair. Because of the moving process, my roots are pretty bad and need to be helped! Before I leave, I want to say that I will try to photograph my bleaching&dying process to share with you guys!

Be awesome! 

-

Merhaba arkadaşlar!

Dün diğer blogumu yazarken belirtmiş olduğum gibi beklediğim Real Techniques fırçalarım yazımı bitirdiğim an elime ulaştı. Gratis'te bulamadığım için Kozmela'dan sipariş ettiğim fırçalarımı sizler için fotoğraflayıp -yukarıda görmüş olduğunuz üzere- paylaştım.

Belki biliyorsunuzdur ki Real Techniques Core Collection Set'ine, allık fırçasına ve Miracle Complexion süngerine önceden sahip olduğum ve uzun zamandır ailecek severek kullandığım için bu tatlış fırçaları da sahiplenmek istedim.

Bildiğim kadarı ile Kirpik ve Kaş için olan fırçası Gratis'lerde mecvut değil. Ya da ben denk gelmedim kendilerine. O yüzden Kozmela'dan almayı tercih ettim ki fiyatları diğer mağazalara göre daha uygun. Ya da ben online alışverişi daha çok seviyor da olabilirim. Yok yok daha uygun- tabi indirimleri takip ediyorsanız ki ben asla hiçbirine denk gelmem, o zaman onlar daha caziptir heralde.
Eyes Starter Set: 50,42 TL
Lash-Brow Groomer: 20,76 TL

Neyse öyle işte... Henüz bu sevimli fırçaları denememiş olsam da diyebilirim ki Real Techniques fırçalarının kullanımı çok rahat, yıkaması kolay, kıl tüy dökme derdi yok. Uzun ömürlü, çok yıllı. Fiyatına göre çok çok iyi. Yani neymiş henüz fırça setlerimiz yok ise, ya da var da elinizdekinden memnun değil iseniz yahut setiniz de var elinizdekinleri de seviyor ama başka fırça markaları merak ediyorsanız bence Real Techniques fırçalarıyla da bir tanışın derim. 

Bu arada belki düşünebilirsiniz arkadaşlar neden fotoğraflar üst kısımda diye şimdik benim de aklıma geldi ama kusuruma bakmayın malum çok acelem var dermişim. Ay evet ama ya taşınma işi yüzünden canım diplerim boy verdi onları boyamam lazım. Ha evet boyarken de fotoğraflamayı düşünmüyor değilim tabiki. Belki gri saç sevdalılarına biraz daha katkım olur diye düşünmekteyim. Hatta ve hatta simsiyah saçtan griye nasıl döndürülür sizlere onu göstermek istiyorum. Şahsen yıllardır diplerimi bu kadar siyah görmemiştim. Ee ben evlenmeden önce böyle miydim diyen kadınlara bir de ben örnek oldum sanırım. Neyse neyse nasılsa evimiz de yerleşme aşamasında, kendime artık daha fazla vakit ayırabileceğim. Umuyorum ki bloguma da... 

Şimdilik esenle kalın. Ben de saçlarımla uğraşayım. 
İyi okumalar, iyi seyirler, iyi günler!
No comments:

Post a Comment