Monday, June 6, 2016

Soufeel Unboxing & ReviewsHello everyone!
Today I would like to blog about my lovely present box from Soufeel. If you've already checked out my earlier blog, Soufeel is an online jewelry store. Their products are made of sterling silver, high quality at low price, and they offer free shipping on order over $59. Moreover, 365 days return and exchange service are included. 

Believe you will love their products as I do.


First, when I opened the box, it came with a certificate, a suede jewelry case with the items I chose -I put them into the case, and a dust cloth.


In case you doubt whether the items are sterling silver, they send a certificate for the proof.


The case is even so cute I think, and good to put them if you do not wear them al the time. Yet, I never take off since they arrived.


And the each item was put into a package.

with an anti-tarnish poly tabI swear they care their items you can see!


A close look to the item, it is so cute and well packaged.


You can see the items sent to me as a collaboration gift. 


They sent me a bracelet with my size and 5 charms I chose, -after I had taken the photos I realized that I forgot to put one, but don't worry I am going to share it too.-

1- Marry Me like my tatt. on my leg
2- Chinese Dragon because I love Chinese & Japanese stuffs
3- Lucky Cat since I am a mother of an exotic-short hair, also thinking that Lucky Cat will bring me a luck.
4- A Memorable Photo Charm -I selected a photo of my soulmate and I when we came across with the same Batman t-shirt and call us ''Double T'' (Tugce&Teoman), and chose a charm, then they designed this. How lovely is it! As I have a memorable charm for this memory. This photo is also the first one we have.
5- A basic bracelet -I put the all charms to it even though some are for a necklace.
6- I Love You Envelope. I will get a tattoo like this soon.


Closer
I think I will always wear them because they are so cute to put on. And the charms are easy to use. You can use them as both for a necklace and a bracelet, Or simply gather them in this cute bracelet and carry all these gorgeous charms with you forever.

I believe they are good present for anyone, and there are too many choices on Soufeel to make you feel beautiful or to be a gift for your friend, family...

By the way here is an extra coupon code BLOG5, which can help you save 5% for any orders.

Have a nice day.

Love Tugce

---------

Merhaba arkadaşlar!


Bugün size Soufeel'den gelen hediyemi paylaşmayı düşündüm yukarıda da görmüş olduğunuz gibi. Soufeel gümüş takı satan ve her tarza göre de takı çeşitleri olan bir site. Hem kaliteli olduğu gibi fiyatları da gümüş takılara oranla çok uygun. 365 gün geri iade edebildiğiniz gibi değişim de yapabiliyorsunuz herhangi bir sorunla karşılaştığınız takdirde. 59$ üzerinde ise kargonuz bedava oluyor.

Kutunun içerisine süet takıları koyabilmem için kılıf, bez, gümüş olduklarına dair sertifika koymuşlar ve takıların her biri iyice paketlenmiş minik poşetler içinde yollanmış.

Bana 1 adet bileğimin ölçüsünde gümüş bileklik ve 5 tane gümüş tercihime göre kolye ucu yolladılar. Gerçi ben hepsini bilekliğe takmayı tercih ettim. En azından hediyem geldiğinden beri o şekilde kullanıyorum ama dilediğiniz şekilde kullanabilirsiniz.

4 tane ucu isteğime göre seçip 1 tanesi için de hatıra ucu yaptırttılar. 
1- Marry Me -Dövmemle eşleşti.
2- Chinese Dragon -Çin ve Japon işi şeyler her zaman çok tatlış gelmiştir.
3- Lucky Cat -Exotic Short Hair kedi annesi olduğum için ve Lucky Cat'in şans getireceğine inandığım için seçtim.
4- Memorable Photo Charm -Herhangi istediğiniz bir fotoğrafı ve uç seçiyorsunuz, onlar da isteğinize göre hazırlıyorlar. Ben de hoşuma gideni seçip bizim için önemli bir hatırası olan Teomanla ilk pişti olduğumuz günün fotoğrafı -ikimiz de aynı Batman T-shirtünü giymiştik ve ondan sonra birbirimize 'Double T' (Tugce&Teoman) demeye başlamıştık. Ayrıca ilk fotoğrafımız olduğundan kesinlikle bunu yaptırmalıydım.
5- Bileklik
6- I Love You Mektup -Bunun gibi bir dövme yaptırmayı düşünüyorum da.

Sanırım bilekliğimi hiç çıkarmayı düşünmüyorum. Şimdilik tüm uçları bileklikte kullansam da kolye ucu olarak da kullanabilirim. Bence siz de Soufeel'e bir göz atıp ya kendiniz için ya da yakınınız için güzel bir hediye alabilirsiniz. Birçok çeşiti olduğu için de seveceğinizden eminim.

Bu arada BLOG5 kodu ile de 5% indirimden yararlanabilirsiniz.

Hepinize iyi günler dilerim.

Sevgilerle Tugce.2 comments: