Thursday, October 6, 2016

GOSH Blush 43 Flower Power Review / GOSH 43 Flower Power AllıkThe brand GOSH has never drawn much of my attention, but this particular blush that I am going to blog today is my favorite now! 

The blush comes in a very simple packaging, a black container with a clear lid, so you can see the shade inside, which is in my opinion is pretty to be able to understand what I was buying. It is sleek and easy open&hold. 

I always choose the pink ones, because I'm pale enough to use this shade and the Flower Power suits with my daily makeup even if I wear too much eyeshadow, and my hair as well.It is 5 g. and for the price it is really nice, even though I don't remember the exact price when I bought it but not as The Balm's blush, which I do not like that much.

The shade is a matte dust pink, which has medium pigmentation and is neither too powdery nor too hard that I like the most about this product. Because I don't like too harsh ones, as I think they look weird on my face. Maybe I cannot blend them enough, I don't know. But again I prefer matte.


I like that it applies really well and blends easily. It looks on natural, just giving a natural flush to the cheeks.

I apply it with my Real Techniques Blush Brush. You can go with any brush I guess.I only use this blush for my cheeks and sometimes for conturing. If you want, you can use it for eyeshadow too.
 I've been using it for at least a month and there is so much in the package. a closer look and 


the swatch

The blush looks greater on the face than my hand believe me. Moreover, not that too shiny as on my hand.

And if you are pale and looking for a pink shade blush and matte one, I would definitely recommend this product.

Have you tried this cute? Or other colors of GOSH blush?


-----------

GOSH ürünleriyle pek aram olmamasına rağmen bugün hakkında yazacağım allık şu anda favorim olduğunu söyleyebilirim.

Kutusu gayet basit siyah plastikten oluşmakta ve içerisindeki rengin görülmesini sağlayan şeffaf bir kapağı var ki benim hoşuma gitti doğrusu. Açılımı ve tutumu çok kolay.

Bu rengi tercih etmemin sebebi de yeteri kadar yüzümün soluk olması, günlük makyajımla her zaman uyması hatta ağır bir göz makyajı yapsam da abes göstermemesi, ve tabi aynı zamanda saçıma uygun olması. Sanırım bunlardan dolayı her zaman pembe allık sürerim.

Ürünün fiyatını tam hatırlamamakla birlikte paket gramajına ve olumlu sonuçlarına göre gayet uygun bir ürün. Hele ki The Balm'ın allığına kıyasla daha başarılı buldum açıkcası. Bilemiyorum The Balm ürünlerini başarılı bulmama rağmen allığından pek hoşnut değilim.

Flower Power'ın pigmentleri ne çok fazla ne de yok denecek kadar az. Bence yüzünüze yedirme açısından kolaylığıyla birlikte bakarsak yüzünüzde çok cafcaflı durmayıp sevimli bir hava katıyor. Mat olması da ayrı bir hoş benim için. Çünkü diğer allıklar belki iyi yedirmediğim içindir bilemiyorum ama bir garip duruyor sanki yüzümde...

Real Techniques allık fırçamla uyguluyorum. Bazen kontör yapmak için kullandığım da oluyor ama hiç göz farı amacıyla kullanmadım. Tabi siz uygulayabilirsiniz.

En az 1 aydır kullanıyorum ve baya idare ediyor, çoğu da duruyor. Elde durduğundan daha çok fırçada ve yüzünüzde kendini belli ediyor bu ciciş. Eğer siz de benim gibi soluk benizliyseniz ve bu tarz bir allık arıyorsanız kesinlikle bir göz atmanızı tavsiye ederim.

Ya da daha önce Flower Pink veya GOSH'ın diğer allıklarını denediyseniz yorumlarınızı esirgemeyin!

Diğer yazımda görüşmek üzere!

No comments:

Post a Comment