Wednesday, October 5, 2016

Hask Argan Oil Repairing Shampoo Review / Hask Argan Yağlı Bakım Şampuanı YorumuFrequently, I have been heard about Hask products, which are really perfect for any type of hair. That's why I thought I would try one of this recommended shampoo ''Argan Oil Repairing Shampoo'' which revives and restores the look of my highly damaged hair, is also my favorite shampoo now!

Infused with moisturizing Argan Oil, this shampoo penetrates the hair shaft, gently cleansing while repairing damage and breakage. Leaves even the most rebellious hair frizz-free, silky-soft and super glossy. Ideal for dry, damaged or color-treated hair.

HOW TO USE: Apply generously to wet hair. Massage into a luscious lather, rinse thoroughly and repeat as often as you like. For best results, use the HASK Argan Oil system.
So, why is it my best now?

First of all, the most important thing for me its color. As I always say I only use white shampoo except Loreal Silver Shampoo if I have silver/lilac hair. Hence, I can wash my hair with Hask Argan Oil Repairing Shampoo. 

The second thing I care about the shampoos is its quality. Because I dye my hair too much, and my hair really needs to be repaired. I know that nothing can save my hair enough or turn my hair back to the days when I never met with hair dyes. Anyway, I love colored hair and dyed hair don't care! What about quality? It helps nourish and moisturize my hair and also my scalp! I like to take very hot showers even if it dries my hair and I end up with dry flakes because of it. This shampoo has helped eliminate those dry flakes while also adding a natural shine to my locks.

If you wonder whether the shampoo makes dandruff, I've never experienced this issue before. So, I think it doesn't do this. But if you have this problem, I really have no idea if it makes dandruff go away or not.

So, the effect is as important as its color for me. Or else why should I love this product? Yes, the effect is long-lasting. I do not recommend you to wash your hair daily as you shouldn't take hot shower just like me! But, I wash my hair every two days if I don't have to. However, that's not to say that this shampoo couldn't be used daily. It's super gentle to your hair and your scalp and can be used as often as you would like.

The last thing I love its scent. This shampoo has a delicious citrus scent that's not too strong or overwhelming. But, after the bath I use lots of hair care products, so the scent goes. Never mind, when you open the bottle, you will fall in love with the smell I believe! 
Furthermore, I want to mention about how cute the bottle is. In my opinion, it has a lovely look and a practical application, because in contrast to most shampoos, it is a bottle and have a cute baby blue plug as you see. By this means, you can easily open and apply it to your hair while measuring how much you use according your hair length.By the way all products in the Argan Oil Repairing Hair Care Collection are free of sulfates, parabens, phthalates, gluten, drying alcohol and artificial colors. If you ask me whether I've tried the other products from this collection, I only finished this shampoo, because I wanted to be sure if it is advisable or not, and use Argan Oil Repairing Conditioner but I haven't finished the bottle. Yet, I think that I am going to buy Argan Oil Repairing Deep Conditioner and Argan Oil Shine Treatment for best results.


In conclusion:
Will I buy this product again? Clearly yes! 
Do I suggest this shampoo? Definitely yes!
Did I encounter a problem while using it? Absolutely not!

If you have tried Hask Argan Oil Repairing Shampoo, or other products of this set, or have any question, please feel free to comment!

Thank you.
xx


------------

Sürekli ürünlerinin iyi yorumlarını duyduğum ve sonunda denemeye karar verdiğim ''Hask Argan Yağlı Bakım Şampuanı'' şu sıralar favori şampuanımdır kendileri.

Yorum yazabilmek için şişenin tamamını bekledim ki gerçekten yazdığım şeylerin hakkını verebilecek mi görmek istedim. Açıkcası hak etmiyor da değil.

Öncelikle bu serinin ürünleri paraben, sülfat, flatat, gluten, alkol ve yapay renkleri içermiyor. Islak ya da nemli saça uyguluyorsunuz, iyice yıkayıp durulama yapıyorsunuz her şampuanda olduğu gibi. Kuru, cansız, boyalı saçlar için uygun olduğu da belirtiliyor üzerinde.

Renk demişken bir şampuanda sürekli belirttiğim gibi ilk dikkat ettiğim şey ürünün beyaz olması, Loreal gümüş şampuan buna dahil değil tabi (gümüş/lila saçlılar için kullanılan/kullandığım ürün). Malum saç rengini değiştirmemesi için. Tabi akıtması buna dahil değil. Ne de olsa kalıcı boya kullanmıyorum.

İkinci olarak ve herkesin dikkat ettiği nokta ''etkileri''... Neden bu kadar sevdim diye sorucak olursanız şöyle diyeyim kesinlikle karış karış olan saçı bile açabiliyor. Saçı yumuşacık yapıyor ve etkisi bence gözle görülebiliyor. Hatta şunu iddia edebilirim ki her ne kadar sıcak suyla saçınızı yıkamayın desem de yazın ortasında bile sıcak su benim için ayrı olduğu için duştan sonra yanmış saçlarım kazık gibi olabilme eğilimine sahip. Ama bu şampuanla yıkadığımda bakım kremi ve duş sonrası bakım yağlarını sürmeden de saçımın hala yumuşak olduğuna dikkat ettim. Bu da Hask Argan Yağlı Bakım Şampuanı'na + kazandırdı. Yani iddia ettiği gibi nemlendirmeyi, susuz saçları yumuşatmayı, az da olsa parlaklık kazandırmayı başarabiliyor.

Eğer kepek yapıyor mu diye merak ediyorsanız daha önce böyle bir durumla karşılamadım. Eh şimdi de olmadığına göre demek ki yapmıyor. Tabi kepek problemini çözüyor mu derseniz onu bilemiyorum.

Her gün yıkanmaya uygun değildir tarzı bir açıklaması yok evet ama saçlarımın azıcık olsa da yağlanmasını sağlamak, renginin daha çabuk akmasını geciktirmek için zor da kalmadıkça iki günde bir yıkıyorum. Tabi siz dilediğiniz sıklıkta kullanabilirsiniz. Aşırı kullanımı öldürmez ama çabuk biter -_-

Her neyse... Bir diğer artısı ise şampuanın şişe içinde olması kullanımı kolaylaştırmış ve sevimli bir duruşu var. Kapağının da böyle olması daha rahat bir şekilde şampuan miktarını ayarlamanızı sağlıyor.

Ayrıca çok hoş bir kokusu var. Ne çok buram buram kokuyor ne de kokladığınız da eh normal işte diyebiliyorsunuz. Gerçi duştan sonra kafama yüzlerce yağ, krem, sprey uyguladığım için kokusu bende kalıcı olmuyor tabi ama ne diyelim yine de kokladığınızda albenisi var.

Peki Hask'ın Argan Yağlı diğer bakım ürünlerini kullandım mı diye sorarsanız bakım kremini kullanıyorum şu sıralar. Ama şişenin dibini görmeden heh bu krem şöyle ya da böyle demek pek doğru olmaz sanırım. Tabii Argan Yağlı serinin diğer iki ürününü de alıp daha iyi bir sonuç için denemeyi ve etkilerini paylaşmayı düşünüyorum.

Sonuç olarak:

Bir daha alır mıyım? Elbette!
Ürünü tavsiye ediyor muyum? Kesinlikle evet!
Kullanırken bir sorunla karşılaştım mı? Hayır!

Eğer siz de Hask Argan Yağlı Bakım Şampuanı'nı ya da setin diğer ürünlerini kullandıysanız, ya da sorunuz varsa yorumlarınızı esirgemeyin!

Teşekkürler.
xx

No comments:

Post a Comment